Вапај Украјине

Хронологија Евромаидана – Фебруар

1 фебруара 2014

Лидери Еуромаидан Клитсцхко и Иатсениук учествовали су на Минхенској конференцији, где су одржали низ састанака са америчким државним секретарком Јохном Керри и европским лидерима. Према речима Министарства унутрашњих послова, увече 31. јануара, Мајданову стражу је заробила главна милиција, која је била на неједнакости Маидана у цивилној одећи. Тукли су га, узео га у зграду КГГА и изабрао сертификат. Касније је пуштен и хоспитализован са затвореним повредама мозга, потрес мозга и модрице бубрега. Осумњичени у пожалу аутомобила је притворен, који је говорио о добијању таквог задатка из "људи у маски" у Кући синдиката.

4 фебруара 2014

Виталиј Кличко, лидер фракције УДАР, позвао је Врховну Раду да гласа за повратак на Устав из 2004. године. Овај предлог је подржао лидер „Баткившчине“ Арсениј Јацењук. Истовремено, како је постало познато, Јулија Тимошенко је уручила писмо у којем је позвала фракцију Баткившчина да одбије да се врати на устав из 2004. и припреми се за председничке изборе. Лидер УДАР-а Виталиј Кличко, који се након састанка Врховне раде састао са украјинским председником Виктором Јануковичем, рекао је да је председник предложио да се по повратку на Устав из 2004. у правном пољу спроведу све уставне промене, што може да потраје неколико месеци. Сам Кличко овај приступ сматра неприхватљивим: „Имамо све разлоге да донесемо политичку и правну одлуку и гласамо за Акт о повратку на Устав из 2004. године. И то се може учинити брзо."

6 фебруара 2014

Неколико хиљада демонстраната дошло је пред зграду Врховне раде тражећи да посланици гласају за повратак на Устав из 2004. који предвиђа парламентарно-председнички облик власти. Радикали, који су скривали лица под маскама, били су наоружани палицама, саперским лопатама и штитовима. Народни посланик фракције Баткившчина, командант Мајдана Андриј Парубиј рекао је да је акција била из предострожности: „Следећи пут ћемо предузети друге акције. Због тога је рад Раде био прекинут на пола сата, након чега су демонстранти почели да се враћају на Трг независности. На петом спрату Дома синдиката, који заузима "Десни сектор", одјекнула је експлозија у канцеларији број 517. Услед експлозије, једној особи је откинута рука, а другој опекотине очију трећег степена. Командант Дома синдиката, посланик из Баткившчине, Степан Кубов, рекао је да је експлодирао пакет са натписом „лек“, пренет као хуманитарна помоћ споља. Представници Евромајдана нису пустили службенике МУП-а у зграду ради увиђаја. Према другој верзији, коју је поделило и Министарство унутрашњих послова Украјине, демонстранти су у овој просторији организовали лабораторију за стварање експлозивних материја. Током производње Молотовљевог коктела, као резултат његовог паљења, одјекнула је експлозија. Министарство унутрашњих послова Украјине покренуло је кривичну пријаву по члану „немарно складиштење ватреног оружја или муниције“ у вези са експлозијом.

7 фебруара 2014

Вршилац дужности министра унутрашњих послова Украјине Виталиј Захарченко рекао је да, према последњим информацијама његовог ресора, десни радикали припремају терористички акт како би замаглили дан почетка Зимских олимпијских игара у Сочију и скренули пажњу на себе. Захарченко је упозорио да „службеници за спровођење закона имају довољно могућности да их пронађу и кривично гоне”. Опозициона партија Баткившчина назвала је изјаве В. Захарченка покушајем застрашивања јавности и нагласила да је Захарченко тај који се „понаша као терориста број 1“, будући да је „главни екстремиста у земљи“, јер су „органи за спровођење закона ти који спровести велику кампању терора против свих грађана Украјине који се боре за своја права и слободе и противе се власти.

8 фебруара 2014

У Кијеву су чланови онлајн заједнице „Кијевци за чист град“ покушали да очисте Хрешчатик и демонтирају барикаде. Учесници акције поздравили су присутне новинаре Канала 5 узвицима „Канал 5 лаже!“, „Срамота! и слично. Приликом покушаја демонтаже барикада, активисти Евромајдана изашли су у одбрану утврђења - пресецима цеви, арматурама, палицама, тољагама и ланцима. Као резултат тога, активистима интернет заједнице није било дозвољено да се приближе барикади на Хрешчатику. !!! 15. фебруара су припадници покрета Кијевци за чист град тешко претучени. Пет особа је хоспитализовано.

10 фебруара 2014

Састанак радне групе овлашћених представника фракција Врховне раде Украјине о раду на усаглашеном предлогу закона о изменама устава морао је да буде отказан због разилажења ставова представника УДАР-а и Баткившчине. Предлози фракције "Баткившчина" у целини значајно проширују овлашћења Врховне раде, а фракције "УДАР" - владе. Фракција УДАР, између осталог, предлаже да се из устава избаци одредба о обавезном боравку председничког кандидата на територији Украјине десет година пре дана избора (!!! Кличко је држављанин Немачке). Опозиција предлаже и значајно поједностављење процедуре за опозив председника. Према експертима, контрадикције између вођа ових фракција, Јацењука и Кличка, погоршале су се након Нуланд капије, током које је постало јасно да се САД кладе само на Јацењука, не верујући Кличку (Објављени снимак телефонског разговора између Нуланд и амерички амбасадор у Кијеву). Дмитриј Јарош је на својој страници у једној од друштвених мрежа објавио да „Десни сектор” намерава да настави са активним деловањем и да није у обавези да „продужи примирје са властима”. Јарош је позвао демонстранте да се „припреме за мобилизацију широм земље са перспективом даљег блокирања владине четврти”.

13 фебруара 2014

Лидер партије УДАР Виталиј Кличко рекао је да странка УДАР неће бити део коалиционе владе. На питање како ће његова странка реаговати на то да Свобода или Баткившчина уђу у коалициону владу са Партијом региона, Кличко је рекао да је „право сваке политичке снаге да учествује у овој или оној влади, али у систему координата , коју је створила власт, партија УДАР не види себе“. !!! Као што видимо, Америка има велики утицај на украјинску опозицију. Пресретање и објављивање телефонског разговора Викторије Нуланд јасно даје до знања да Америка игра главну иницијативну улогу у украјинском пучу и да нико са Запада не жели да види Кличка у влади. Овде је Кличко одступио.

15 фебруара 2014

До 15. фебруара, у оквиру амнестије, сви претходно приведени демонстранти пуштени су у кућни притвор. Током акције на барикадама код Кијевске градске државне управе дошло је до пребијања припадника покрета „Кијев за чист град“, који је организовао Иван Проценко, такозване „самоодбране Мајдана“. На активисте покрета Кијевци за чист град бачени су Петарди, а затим их је група људи у маскирним униформама, наоружаних гуменим и дрвеним палицама, саперским лопатама, пиштољима, тукла и прскала сузавац. У Градско одељење МУП-а стигло је 13 пријава настрадалих, од којих је пет хоспитализовано.

16 фебруара 2014

Ујутро је „командант” зграде КСЦА коју су запленили демонстранти Руслан Андрејко потписао документ са представником ОЕБС-а, швајцарским амбасадором Кристијаном Шоненбергером, према којем се зграда преноси под контролу ОЕБС-а, након чега је одговарајући акт потписао је председник КСЦА Владимир Макеенко. Макеенко је рекао да градске власти немају потраживања према демонстрантима у вези са штетом причињеном на згради. Игор Жданов, члан Савета ВО Мајдан, најавио је да се барикаде на углу Хрешчатика и улице Богдана Хмељницког неће демонтирати: „Остајемо на барикадама. Овде остаје наш контролни пункт, наши шатори. Не идемо нигде. Али сама зграда ће функционисати као и обично.” У поподневним сатима, наоружани људи у камуфлама (око 150 људи), који су себе називали „ратницима Нарније”, „Викинзима” и сличнима, поново су ушли у зграду Кијевске градске државне управе, и почели да пљачкају канцеларије Управе. . Полицији је пријављен позив за хитне случајеве 102, али када су тројица полицајаца стигла у зграду, представници такозване „командатуре“ нису их пустили унутра. Полицајце је брзо опколила гомила у маскама, шлемовима и са палицама у рукама, а када су полицајци почели да одлазе, гомила је почела да их туче.

18 фебруара 2014

Ситуација је ескалирала. Настављени су сукоби између демонстраната и полиције, што је резултирало смрћу десетина људи. Према подацима Министарства здравља Украјине, од 18. до 21. фебруара у Кијеву је умрло 77 особа, према подацима Министарства унутрашњих послова 16 полицајаца је умрло, 363 особе су хоспитализоване. Радикали су палили аутомобиле и аутобусе, проваљивали у административне зграде, палили гуме и гађали полицајце каменицама и молотовљевим коктелима. Такође, демонстранти су запалили 2 оклопна транспортера. Милитанти „Десног сектора“ заузели су зграду седишта Партије региона у Кијеву. Два мушкарца су брутално убијена. Један је затворен у подруму, тамо је бачен молотовљев коктел, а он је преминуо од гушења и опекотина. Други је разбијен у главу и бачен низ степенице. Жене у згради су скинуте до полуголе, исписане на леђима својим симболима и паролама и у оваквом облику истеране на улицу. Тешко је претучен посланик Врховне раде Украјине из Партије региона Д.Свјаташ.

19 фебруара 2014

Известан број зграда у центру Кијева је спаљен и уништен (међу њима и један број Министарства здравља Украјине, Централни дом официра, Дом синдиката). Екстремисти су заузели зграде конзерваторијума (ту је постављен штаб „европске револуције“), Националног савета за телевизију и радио-дифузију Украјине и престоничке Главне поште, хотела „Украјина“.

Огњене барикаде су горјеле целе ноћи на Мајдану, урлик сирена хитне помоћи није јењавао. Број жртава расте. Жртве су и на страни полиције и на страни радикала.

Дом синдиката, у којем је био штаб украјинске опозиције, запалио се током сукоба демонстраната и снага реда у среду увече.
Како се наводи у поруци Министарства унутрашњих послова, узрок пожара би могли бити покушаји радикала из националистичке организације "Десни сектор" да у њој сакрију трагове свог деловања.

!!! У једно можемо бити сигурни да су се у кући синдиката дешавале страшне ствари, чије је трагове опозиција заиста желела да сакрије. Одлучено је да се ова зграда спали у ноћи 20. фебруара, тачно у време када је Беркут кренуо у офанзиву.

20 фебруара 2014

На данашњи дан, снајпериста Мајдана је пуцао на људе у центру Кијева, претпоставља се из хотела Украјина, а можда је, чак и највероватније, било више снајпериста. Али они су пуцали у људе са обе стране, и демонстранте и беркутовце. Дефинитивно је био потребан скандал. Цео одељак на нашој веб страници посвећен је овој теми: Случај снајпериста

Борци Беркута поново су покушали да потисну демонстранте са Мајдана Незалежности у Кијеву. То се догодило након што су четири полицајца повређена. Радикали гађају специјалце ватреним оружјем са прозора заробљене конзерваторијума.

21 фебруара 2014

После преговора председника Јануковича са представницима опозиције, уз посредовање представника Европске уније и Русије, потписан је Споразум „О решавању политичке кризе у Украјини“. Споразум су потписали председник Украјине Виктор Јанукович и опозициони лидери Виталиј Кличко (партија УДАР), Арсениј Јацењук (Баткившчина ВО) и Олег Тјагнибок (Свобода ВО). Потписивању су присуствовали министри спољних послова Немачке и Пољске – Франк-Валтер Штајнмајер, Радослав Сикорски и шеф Одељења за континенталну Европу Министарства спољних послова Француске Ерик Фурније (фр. ?риц Фоурниер) . Специјални представник председника Руске Федерације Владимир Лукин, који је учествовао у преговорима, одбио је да стави свој потпис на споразум. Споразум је предвиђао повратак на устав из 2004. године, односно на парламентарно-председнички облик власти, ванредне председничке изборе до краја 2014. и формирање „владе националног поверења“. Предвиђено је и повлачење снага за спровођење закона из центра Кијева, прекид насиља и предају оружја опозиције. Врховна рада усвојила је закон о пуштању на слободу свих приведених током протеста. Јединице „Беркута“ и унутрашњих трупа напустиле су центар Кијева. 21. фебруара, када су лидери парламентарне опозиције јавно објавили услове потписаног споразума, представници Десног сектора су изјавили да нису задовољни постепеним политичким реформама предвиђеним документом и затражили хитну оставку председника Јанукович – иначе су намеравали да упадну у председничку администрацију и Врховну Раду. Дмитриј Јарош је навео да Споразум не садржи јасне обавезе у вези са оставком председника, распуштањем Врховне раде, кажњавањем шефова агенција за спровођење закона и извршилаца „злочиначких налога, услед чега је око стотину Убијени су грађани Украјине“, назвао је Споразум „још једним замагљеним оком“ и одбио да га испуни. У ноћи 22. фебруара, активисти Евромајдана заузели су владин кварт, који су напустили полицајци, и поставили низ нових захтева – посебно, тражили су хитну оставку председника Јануковича. Конкретно, речено је да 7. стотина Мајдана стоји у Врховној ради, у близини ове друге се налази пододељење Десног сектора, деветнаесте и треће стотине чувају Председничку администрацију и Кабинет министара, 15. стотину “ чувао” Министарство унутрашњих послова. Од полиције је затражено да стави жуто-плаву траку и иде у патролу заједно са Самоодбраном Мајдана. Такође је наведено да све акције на Мајдану морају бити координиране са Војним штабом у Кијевској градској државној управи. Поред тога, Парубиј је рекао да „Мајдан данас потпуно контролише Кијев“. Ноћ у Кијеву, упркос жалости и потписаном споразуму са властима, није била мирна. Чули су се пуцњи, а борци самоодбране Мајдана упали су у зграде Врховне раде и Председничке администрације. Јанукович је испоштовао услове споразума од 21. фебруара, уклонио је полицију која је штитила Раду и председничку администрацију, а опозиција није испунила свој део договора, преваривши га и слободно заузевши цео владин кварт у Кијеву. Јанукович је изненада напустио престоницу. Према званичној верзији, отишао је у Харков да учествује на харковском конгресу посланика Југоистока. Јанукович је касније свој нестанак објаснио нападом на његову колону. Касније је одржао конференцију за штампу у Ростову на Дону.